Panjur Kasnak ve Boru Başı Değişimi

Panjur Kasnak ve Boru Başı Değişimi

Panjur kasnak ve boru başı değişimi panjurun sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde kullanımına devam edebilmek açısından oldukça önemli bir konudur. Panjur kasnakları panjurların çalışma sistemindeki aliminyum kesme lamellerin sarıldığı sisteme denir. Yukarı aşağı doğru panjur ipinin yardımı ile hareket eden bu lameller kutu içinde sarılırlar. Bu düzeneğin tamamına panjur kasnağı denir. Panjur kasnağının bozulması ya da kırılması panjurun çalışamaz hale gelmesine neden olur. Panjur boru başı da kasnak kadar olmasa da panjurun çalışmasında önemi oldukça büyük olan bir diğer parçadır. Bu boru başları panjurun sağlamlığını artırır ve lamellerin kontrolünü sağlar.

Panjur Kasnak ve Boru Başı Değişimi

Panjur Kasnak ve Boru Başları Neden Arızalanır?

Panjurların kasnaklar ve panjurların boru başları zaman içinde arızalanmalar gösterebilirler. Bu arızaların en büyük nedenlerinden biri de panjurun bir pencere önü sistemi olmasından kaynaklıdır. Panjurlar evin dışında bulunan sistemler oldukları için zaman içinde hava değişimleri, kar, yağmur, çamur ve rüzgardan etkilenebilir ve arızalanabilirler. Hatta lameller arası paslanmalar bile bu hava değişimleri nedeni ile sıkça karşılaşılan sıkıntılar arasında yer alır. Bu iki önemli parça genelde hava nedeni ile arızalanır ya da dışarıdan bir müdahale sonucunda kırılmalar yaşarlar. Bu da panjurların ömrünün kısalmasına ya da çalışamaz duruma gelmesine yol açar. Kırılma ya da eğilme gibi durumlarda hiçbir panjur çalışamaz.

Tambur İle İlgili Sorunlar

Panjur kasnak, panjur boru başı değişimi işlemini en çok gerektirecek sorunların başında boru başının gevşemesi nedeni ile panjurun lamellerinin tamburdan kurtulmasıdır. Bu durumla karşılaşıldığında panjur boşa döner ve lamellerin kontrolü kaybedilir. Bu gibi durumlarda ve aslında kasnak ya da boru başı ile ilgili tüm sorunlarda yapılması gereken tek şey panjurunuzun üst kısmındaki sistemin altındaki kapağı sökerek panjurun iç sistemine müdahalede bulunmaktır. Bu sorunların başka bir çözümü olmadığı için profesyonel yardım almak şarttır. Kasnak ve boru başı ile ilgili sorunlarınızda firmamızı arayarak işinde uzman takım arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

İple İlgili Sorunlar

Panjurunuzun kasnak ve boru başlarının değişmesinin gerektirecek bir diğer durum da panjurunuzun ipinin kontrolünü kaybederek boruya sarılması ve panjuru kilitlemesidir. Bu gibi sorunlarda yine panjurun en üst kısmının altındaki kapağın sökülmesi ve sisteme manuel bir müdahalede bulunmak gerekecektir. Yapılması gereken boru başının sökülmesinin ardından dolaşmış olan ipin açılması ve boru başının tekrar takılmasıdır. Tabi ki ip çözülemeyecek durumdaysa ve dolaştığı için fazla aşındığından artık lamelleri çekemeyecek duruma geldiyse bu ipin de değişmesi gerekecektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle kaliteli bir sistem kullanmak ve bu şekilde gereksiz masraflardan kaçınmak gerekir.

Kasnak ve Panjurun Uyumsuzluğu İle İlgili Sorunlar

Panjur kasnak, panjur boru başı değişimi işlemini gerektirecek bir diğer durum da panjurunuzun kasnağının kaldıramayacağı yükte bir lamel ağırlığı sebebi ile arızalanmasıdır. Bu gibi durumlarda tüm panjurun aşağı inmesi ile bile karşılaşabilirsiniz. Makara sistemi ve ipler yardımı ile pencere boyunuz kadar büyüklükteki aliminyum lamelleri taşıyan kasnak sistemine kaldırabileceğinden büyük bir yük yüklerseniz kasnak sistemi zaman içinde çalışmaz hale gelebilir. Bu lamellerin daha yavaş çekilebilir durumda olması ve sonunda tüm sistemin çalışamaz hale gelip yerinden sökülecek raddeye gelmesi ile son bulur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle panjurunuzun büyüklüğünü yani lamellerin sayısını ve ağırlığını kaldırabilecek bir kasnak ve boru başı tercihinde bulunmanız gerekmektedir.

Kasnak Kırılması

Kasnaklarınız bu gibi durumların dışında herhangi bir nedenden ötürü de kırılabilir. Kasnakların kırılması durumunda yapılması gereken tek şey kasnakların değiştirilmesidir. Bunun dışında bu konunun başka bir çözümü yoktur. Panjurlar evlerin dışında bulunana sitemler oldukları için ve müdahaleye açık bir konumda oldukları için bu gibi nedenlerle sık sık arızalanabilirler. Bunun önüne geçmenin en garanti yolu kesinlikle kaliteli bir kasnak kullanmaktır. Kullandığınız kasnağın kaliteli ve ağırlığı uzun süre kaldırabilecek bir yapıda olmasına özen göstermeli ve lamellerinizin de bakımını sık sık yaptırmalısınız. Panjur kasnak, panjur boru başı değişimi konusunda yardım alabileceğiniz işinde uzman firmamız ve değerli ekip arkadaşlarımız her türlü panjur bakımı konusunda siz değerli müşterilerimizin yanındadır.

Hizmetimizi Oyla page

Yorum yapın

Whatsapp Destek Hattı
Hemen Ara