Panjur İpi Değişimi

Panjur İpi Değişimi

Panjur İpi Değişimi birçok panjur kullanıcısının oldukça kolay bulduğu ancak aslına bakılırsa biraz zor bir işlemdir. Panjur ipi değişimi işlemini bu işe dair bir beceriniz ya da bilginiz olmadan yapabilmeniz biraz zor. Sebebi ise panjurun ipini değiştirirken bazı mekanizmaların yerinden sökülmesi gerektiği ve tabi bu işlemleri sıralarının ve işlemlerin bilinmesi olarak karşımıza çıkıyor. Panjurunuzun ipi eskimişe ya da kopmuşsa yapmanız gereken tek şey işinde uzman ve panjur bakımı ve tamiri konusunda oldukça bilgili olan ekibimizi aramak olmalı. Ekibimiz sizin için panjurunuzun kopmuş ya da eskimiş iplerini büyük bir özenle değiştirecektir. Her türlü panjur ipi sorununuzla ilgili bizleri arayabilirsiniz.

Panjur İpi Değişimi

Panjur İpi Nasıl Değiştirilir?

Panjur montajı konusunda da önemi büyük olan panjur ipleri aslında panjurun çalışma mantığının en önemli parçasıdır. Panjurunuzun ipi koptuysa ipi değiştirmekten başka bir yol kalmamış demektir. Sadece ipi değiştirmek de genel olarak sisteme zarar verebilir. Hem uğraştırıcı hem de fazla maliyetli olan bu işlem yerine genelde sadece panjur ipinin değiştirilmesi yerine panjur makarasının komple değiştirilmesi önerilir. Siz de panjurunuzun ipi koptuysa ya da eskidiyse ustalarımızdan sadece ipi değiştirmek yerine makarayı değiştirmelerini talep ederek hem maliyetten hem de zamanda kazanabilirsiniz. Genel olarak panjur ipi değişimi işlemi makaranın komple değiştirilmesine dayanarak yapıldığı için işlemde önerilen yöntem de budur.

İlk Olarak Yapılması Gerekenler

Panjur otomatik makara ip sistemleri ile çalışan bir sistemdir. Otomatik makaralar panjurlarda en yaygın olarak kullanılan ip makarası çeşitlerindendir. Panjurunuzun otomatik makara sistemindeki ipi kopmuşsa kesinlikle makaranın içini açarak tamire çalışmak yanlıştır. Çünkü makara vidalarla açıldığı anda yaylar ve diğer ufak sistemler bir anda fırlayacaktır. Bunun yerine yapmanız gereken eski makara sistemini yani kopmuş olan panjur ipini bağlanmış olduğu dikme kısmından vidaları yavaş yavaş sökerek çöpe atmanız gerekiyor. Bunun yerine yeni otomatik makara sisteminin eskisinin yerine vidalar yardımı ile sağlamca monte edilmesi gerekiyor. Tabi ki bu işlemi yaparken hem dikkatli hem de işlem sırasını dikkate alarak yapmakta fayda var.

Yeni Sistemi Takın

Panjur ipi değişimi işleminde eski makarayı yerinden çıkarıp panjur ipi makaracıları tarafından satılan yeni makara sistemini taktıktan sonra panjurunuzun en alt kısmında bulunan paneli yan raylardan sıkarak yerinden çıkarmalısınız. Sağa ya da sola doğru iterek de bu sistemi yerinden çıkarabilirsiniz. Daha sonra panjurun lamellerinin sarıldığı kısım yani en üst kısmın altında bulunan kapağın da vidalarını sökmeniz gerekiyor. Vidaları sökerek kapağı çıkardıktan sonra lamelleri yukarı doğru sardırmalısınız. Daha sonra bu kısımları kağıtbant ile yapıştırın. Bu arada tambur kısmının başında da panjurun iplerinin sarıldığı kasnağı da göreceksiniz. Eski ya da kopmuş olan ipi bu kasnağın üzerinden alın. Yerine yeni ipi yerleştirin. Tabi ki geçirilen ipi kasnak kısmına bağlanması da gerekiyor.

Son Adım

Panjur ipi fiyat ve özelliği gereği sizi yarı yolda bırakmayacak otomatik makaralı bir ürün olduğu için işlemin geri kalanında aslında çok bir iş kalmıyor. Kasnak kısmına bağladığınız kalite panjur ipini, lameller panjurunuzun iniş yönünün tersine doğru çevirin ve panjurun ipini onuna kadar sarın. Daha sonra da lamelleri salmanız gerekiyor. Panjur ipiniz bu şekilde kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Üst kısımdan sökülen panonun ve alt kısımdan sökülen pencerenin de yerine vidalanması gerekiyor. Tabi ki bütün bu işlemler ustalık gerektirdiği için ipin düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ve düzgün çalıştırılması da şarttır.

Panjur İpi Değiştirmek Ustalık İster

Panjur ipi değişimi hem ustalık isteyen hem de biraz zahmetli ve tehlikeli bir iştir. Yüksek katlarda bulunan bir evin panjur ipinin değiştirilmesi biraz tehlikeli olacağı için işinin uzmanı olan firmamızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Panjur kordon makarası değişimi işleminde hem söz konusu tehlike hem de harcayacağınız zamandan tasarruf etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hem panjur makarası fiyatları konusunda oldukça uygun, hem de sistemin değiştirmesi ve bakımında usta olan ekibimizden panjur ipi değişimi konusunda yardım alabilirsiniz. Yüksek bir katta oturuyorsanız ve panjur ipinizin değişmesi gerekiyorsa işinde uzman olan ekibimizden bu konuda yardım alabilirsiniz.

Hizmetimizi Oyla page

Yorum yapın

Whatsapp Destek Hattı
Hemen Ara